Kambodža

Copyright © 2018 Expedition Citroën C3 Europe - Asia for 60 days

Sladká Kambodža… Tak znie nejeden komentár na túto krajinu v juhovýchodnej Ázii. Mnohí ju doteraz navštevovali najmä kvôli historickému komplexu Angkor Wat. No vedeli ste, že Kambodža ponúka aj nádherné pláže?

Kambodža to je kombinácia histórie, oddychu pri mori, ale aj zábavy v hlavnom meste či na krásnych ostrovoch a plážach. Kambodža je navyše považovaná za ideálnu bránu do Ázie. Ak hľadáte exotiku, cestovateľské trasy a dobrú kuchyňu, Kambodža je skvelou voľbou. Najedzte sa dosýta exotického ovocia či zabavte sa pri jedení varením tzv. hot potu. Aj skúsený cestovateľ bude nadšený množstvom možností, ktoré Kambodža ponúka.

Bezpečnosť

Kambodža je omnoho bezpečnejšia krajina ako ju máme uloženú v našich predstavách. Kambodža je chudobnejšia ako Thajsko či Vietnam, ale možno o to otvorenejšia voči turistom. Odporúčame:

 • Dávať si pozor na osobné veci na trhoviskách a preplnených miestach.
 • Piť vodu len z balených fliaš.
 • Dodržiavať pitný režim v období veľkých horúčav.
 • Nevstupovať na miesta, kde vidíte mimo turistických trás nápis Danger Mines, čiže pozor míny. Takých oblastí je málo a sú väčšinou v dedinských oblastiach. Pri pamiatky ako Angkor a pod. takéto nápisy neuvidíte.

Ako sa správať v budhistických chrámoch:

 • Nefotografujte sa s Budhom.
 • Do chrámu vstupujte bez topánok.
 • Ak vstupujete do chrámu, nemajte oblečené krátke nohavice a tričká na ramienka.
 • Nedotýkajte sa sôch Budhu.
 • V chrámoch zachovajte ticho.

Kedy ísť

Počasie v Kambodži by sa dalo rozdeliť na tri fázy:

Najvyššia sezóna: november – február, kedy je teplota najnižšia a počasie je príjemné na spoznávanie pamiatok. Ceny sú v tomto čase najvyššie, hlavne v období Vianoc.
Obdobie tepla: marec – máj, kedy teplota vystúpi v niektorých častiach krajiny až na 40°C a vlhkosť vzduchu je vtedy najvyššia.
Obdobie dažďov: jún – október, kedy krajinu zasiahnu pravidelné dažde. Cesty, ktoré nie sú asfaltové, sa menia na bahno.

Jedlo

Khmérska kuchyňa je podobne ako v iných častiach juhovýchodnej Ázie nápaditá a každý deň môžete mať na tanieri iné chute a iné jedlá. Mestá sú plné reštaurácií a na trhoviskách nájdete aj miestne lokálne reštaurácie. Takmer všade dostanete exotické ovocie ako mango, dračie ovocie, rambután, mangostána, ananás, kokosový orech a mnohé ďalšie.

 • kuytheav – ranná slížová polievka so zeleninou a bravčovým, kuracím mäspm alebo s morskými plodmi.
 • bai sarch chrouk – ďalšie jedlo na raňaky. Ryža s bravčovým mäsom.
 • bai chaa – opražené slíže alebo ryža
 • lok lak – hovädzie mäsom s omáčkou, cibuľou a zeleninou
 • trey ch’ien chou ‘ayme – ryba so sladko štiplavou omáčkou
 • saik ch’rouk cha kn’yei – bravčové mäso so zázvorom

Peniaze

Kambodžskou menou je kambodžský riel (KHR), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/khr-cambodian-riel. Druhou akceptovanou menou je americký dolár. Kambodža je považovaná za lacnú destináciu, aspoň v porovnaní so Slovenskom je lacnejšia. Služby sú na veľkom vzostupe, netreba si preto rezervovať hotely v príliš veľkom časovom predstihu. Ubytovanie nájdete aj na mieste a ceny sa dajú zjednávať. Strava a doprava sú pomerne lacné. Najdrahšími položkami počas návštevy Kambodže sú vstupy do pamiatok.

Víza

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíte veľmi jednoducho na hranici za poplatok 30 USD, prípadne za 1200 THB (thajských bhatov), ak cestujete smerom z Thajska. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Na vybavenie víz potrebujete len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Našom povinnosťou je však upozorniť na jednu nekalú vec, ktorá sa odohráva na hraniciach a je jedno, či z thajskej alebo vietnamskej strany.

Ak cestujete z thajského Bangkoku, miestne cestovné kancelárie sa vás môžu snažiť oklamať tvrdiac, že keď si priplatíte cca. 3 až 15 USD

 • nemusíte čakať v horúcom počasí v rade na hraniciach;
 • vybavia vám víza rýchlejšie, než by ste si ich vybavovali na hraniciach sami alebo iné výmysly.
  Stretli sme sa dokonca aj s tvrdením, že kambodžské víza stoja 40 USD a vy tak zaplatíte poplatok „len“ 3 USD navyše.

Odmietnite zaplatiť tieto extra poplatky a nepodporte miestnu mafiu, ktorá stále pravidelne zdiera turistov. Z vlastnej skúsenosti totiž vieme, že v skutočnosti:

 • víza aj s vyplnením vybavíte do 10 minút;
 • nie sú žiadne dlhé rady, keďže pre cudzincov je osobitná budova;
 • na thajskej aj na vietnamskej strane je klimatizovaná miestnosť.

Nepoznáme ľahšiu hranicu na vybavenie víz. Veľa ľudí však naletí na hore uvedený fígeľ pri predstave, že budú stáť v teple. Takéto hranice už viac menej neexistujú na hlavných ťahoch.

Ak slušne odmietnete platiť poplatky navyše, tak miestne cestovné kancelárie sa pokúsia o ďalšie triky. Trvajte na tom, aby ste si ponechali pri sebe:

 • originálny doklad o zaplatený dopravy, ktorú ste dostali v mieste zakúpenia dopravy. Nepustite ho z rúk. Stretli sme sa s tým, že cestovatelia, čo išli po vlastnej linke cez hranice, nemali originálny doklad a následne autobus, ktorý čakalo pri nástupe za hranicou, ich odmietol zobrať.
  Ponámka:

Cesta Bangkok – Siem Reap (Angkor Wat)?

Máte dve možnosti.

350 THB (čo je cca. 9 EUR), ale v tomto prípade budete musieť vymeniť autobus na hranici. Cesta trvá cca. 10 hodín.
850 THB (čo je asi 21 EUR). Tento druh dopravy ide priamo z Bangkoku do Siem Reapu bez toho, aby ste museli zmeniť autobus. Cesta trvá asi 8 hodín.

 

 

 

 Zdroj : http://travelistan.sk
Travelistan - cestovateľský portál

Zverejnil

Jojo

Zhruba desať rokov sa venujem fotografii a posledné dva roky aj kamere. Fotografie mojej tvorby nájdete na mojej stránke www.jojosamek.com. Fotografia je môj život a priviedla ma k tomuto nádhernému projektu.

Zanechať komentár