Čína

Copyright © 2018 Expedition Citroën C3 Europe - Asia for 60 days

V Číne – krajine stredu – nájdete takmer všetko od prírody cez púšte, veľkolepé mestá, dediny, nekonečné zelené stepi, ale aj oddych pri mori či výhľady na ľadovce.

Veľa cestovateľov navštívi len mestá vo východnej časti Číny a dospieva k názoru, že Číňanov je veľa a všetko je preľudnené. Čína si vás však vie podmaniť. Čím viac času na ňu máte, tým viac do nej preniknete a lepšie ju spoznáte. Čína je rozmanitá pokiaľ ide o kultúru, náboženstvo, jedlo, ale aj sviatky. Ak teda zamýšľate navštíviť Čínu, najlepšie je naplánovať túto cestu podľa toho, kde a kedy daný sviatok prebieha. Počas sviatkov je v Číne často všetko plné, letecká aj vlaková doprava je vypredaná a ceny hotelov sú vyššie. Majte na pamäti, že Čína je vyše miliardová krajina a keď sa tam rozhodne cestovať čo len jedno percento populácie, beztak je to obrovský nával na celú dopravu. Niektoré sviatky sa riadia podľa lunárneho kalendára.

Bezpečnosť

Čína je jednoznačne bezpečnou krajinou, kde vám v zásade nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Ak plánujete navštíviť regióny ako Tibet či Ujgurskú autonómnu časť, tak si vopred overte, či je oblasť otvorená. Do týchto častí však neplánujte cesty počas čínskych sviatkov ako je napríklad 1. máj alebo 1. október. Čína tieto regióny na pár dní kompletne uzatvára. Nie vždy, ale stáva sa to veľmi často.

V Pekingu pri predaji na ulici, niekedy vydávajú bieloruské ruble.

Nedajte sa v Pekingu zlákať ,,študentkami umenia“ na čaj, často sa stáva že vám do čaju nasypú prášok, uspia vás a okradnú.
Pri ceste vlakom majte pas a peniaze pri sebe.

Kedy ísť

november – február

V tomto období je menej čínskych turistov na cestách a pri pamiatkach. Ceny okolo čínskeho nového roku sú však veľmi vysoké. Podnebie na severe Číny je veľmi chladné, klesne až na –20°C, na juhu je však príjemné podnebie do +30°C. V tomto období sa neodporúča cestovať do Tibetu a západnej časti krajiny kvôli veľkým mrazom.

február – apríl a september – október

Asi najlepšie obdobie na návštevu Číny. Počasie ako na jar a stále nestretnete toľko čínskych turistov. Ak by ste si mali vybrať z týchto mesiacov, odporúčame september a október. Už nie je tak dusno, nie je toľko zrážok a výhľady na hory v Tibete sú najlepšie.

máj – august

Teploty stúpajú a je veľmi dusno. V máji hrozia dažde hlavne v južnej časti Číny. Už od 1. mája, ale hlavne od 1. júla do konca augusta treba počítať nielen s dusným počasím, ale aj s vysokými teplotami. Miesta sú navyše preplnené čínskymi turistami. Asi najmenej vhodné obdobie na návštevu Číny.

Jedlo

Čo provincia, to iné jedlo. Čo deň, to iný gurmánsky zážitok. Čínska kuchyňa je niečo úplne iné ako to, čo sa za „čínu“ považuje u nás. V krajine draka je aj jedlo súčasťou spoznávania, kultúry a tradície. Jedlo je tu zážitkom či už v najlepších reštauráciách, ako aj na ulici. Treba skúšať a ochutnávať. Nemusíte sa ničoho obávať, pretože Číňania si dávajú veľký pozor na kvalitu jedla. Navyše, aj po x-tej návšteve Číny môžete natrafiť na jedlo, ktoré ste ešte neokoštovali. V stolovaní platia tieto pravidlá:

  • Paličky sa nezapichávajú do jedla.
  • Keď dostanete rybu, nikdy ju neobracajte na druhý bok.
  • Keď dostanete mastné bravčové mäso, znamená to, že ste dostali to najlepšie.
  • Končí sa polievkou.
  • Keď vás niekto pozval na jedlo, nechajte ho zaplatiť, ale očakáva sa, že druhýkrát zaplatíte vy.
  • Mäso väčšinou krájajú s kosťami.
  • Slíže vám tiež nepokrájajú, lebo by vám podľa povery skrátili život.
  • Čínske raňajky tvorí väčšinou voda z ryže a buchtička.

Peniaze

V Číne platí čínsky jüan (CNY), ktorého aktuálny kurz si môžete pozrieť tu: http://www.xe.com/currency/cny-chinese-yuan-renminbi. Na ulici sa nedá platiť eurom ani americkým dolárom. Zmenárne ešte nie sú časté a najlepšie sa vymieňajú peniaze v bankách ako je napríklad Bank of China. Platobné karty sa dajú použiť takmer v každom väčšom meste aj na výber v hotovosti.

V Hong Kongu platí hongkongský dolár (HKD) a v Macau macauská pataca (MOP). Obidve meny sa dajú vymeniť v Číne na jüany.

Čína už nepatrí k lacným krajinám. Ceny sa pohybujú v podobnej hladine ako u nás. Najviac miniete na vstupy do národných parkov a do kultúrnych a historických pamiatok.

Víza

Občania Slovenskej republiky majú pri návšteve Číny vízovú povinnosť. Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky sídli v Bratislave. Do Hong Kongu a Macaa netreba víza. Viac informácií nájdete na http://sk.china-embassy.org/slo/ss3/Viza/.

 

 

 Zdroj : http://travelistan.sk
Travelistan - cestovateľský portál

Zverejnil

Jojo

Zhruba desať rokov sa venujem fotografii a posledné dva roky aj kamere. Fotografie mojej tvorby nájdete na mojej stránke www.jojosamek.com. Fotografia je môj život a priviedla ma k tomuto nádhernému projektu.

Zanechať komentár