Rusko

Copyright © 2018 Expedition Citroën C3 Europe - Asia for 60 days

Najväčšia krajina na svete, ktorá ponúka nielen krásne mestá, široké rieky, nekonečnú Sibír, ale aj miesta, kam ešte noha cestovateľa nevkročila.

Rusko je väčšie ako Európa, a preto aj keď ste tu už párkrát boli, nespoznáte ho len tak jednoducho a rýchlo. Tí, ktorí milujú mestá, si nájdu zaľúbenie v Petrohrade, Irkutsku, Novgorode či Moskve. Tí, ktorí milujú prírodu, budú uchvátení Bajkalom, Kamčatkou alebo aj samotnými nekonečnými ruskými lesmi. Rusko ponúka aj príležitosti pre skutočných dobrodruhov. Môžete tu napríklad zažiť zimu pri –60°C alebo prejsť cez zamrznutý Bajkal. Všeličo je tu možné. V Rusku sa dá cestovať za pár eur na deň, ale aj za pár stoviek.

Bezpečnosť

Rusko je omnoho bezpečnejšou krajinou v porovnaní s tým, ako to bolo v bláznivých 90-tych rokoch. Pre istotu vám však odporúčame:

  • Nespúšťať z očí svoje veci v metre a v preplnených dopravných prostriedkoch.
  • Nepúšťať sa do zbytočných politických debát.
  • Mať spravenú kópiu pasu v prípade straty.

Kedy ísť

máj – september
V zásade je to najvhodnejšie obdobie na cestovanie po Rusku. Teploty sú vtedy podobné ako u nás na Slovensku. Aj na Sibíri je teplota vzduchu okolo +25 až 30°C.

október – apríl
Teplota vzduchu dramaticky klesá. V januári na Sibíri klesne teplota až na –50°C a v Moskve napríklad na –10°C.
Cestu do Ruska si však naplánujte vždy podľa toho, čo konkrétne chcete vidieť a zažiť, t.j. či dlhé noci, dlhé biele dni alebo extrémne mrazy. Najlepšie miesto na pozorovanie dlhých dní či nocí je jednoznačne Petrohrad. Ak vás viac zaujíma ďaleký východ ako Kamčatka, Čukotka či Sachalin, v tom prípade je najlepším obdobím na cestovanie august a september. Treba sa však pripraviť, že počas tohto obdobia je veľmi veľa komárov. Ostatné mesiace neprajú cestovateľom hlavne kvli veľkým teplotným výkyvom.

apríl – september
Dlhé slnečné dni. Čím bližšie ste k polárnemu kruhu, tým dlhšie budú dni. Počas mesiaca júl sú dni veľmi dlhé a Slnko zapadne iba na pár hodín. Za polárnym kruhom Slnko nezapadne vôbec.

október – marec
Dlhé polárne noci. Čím bližšie ste k polárnemu kruhu, tým kratšie sú dni a za polárnym kruhom Slnko vôbec nevyjde. Počas polárnych nocí je veľká šanca uvidieť aj polárnu žiaru.

Jedlo

V Rusku sú skvelé bazáre resp. trhy, kde dostanete vždy čerstvé syry, mäso, ovocie a zeleninu. Ponúkame výber ruských špecialít:

  • šašlik – mäso na špajdli, najmä kuracie, hovädzie, bravčové.
  • boršč – národná polievka, ktorej základ tvorí červená repa, kapusta, hovädzie mäso a smotana na vrchu polievky. Ruský boršč je však redší ako ten ukrajinský.
  • kaviár z belugy – dáva sa na dno pohárika a zaleje vodkou.
  • pelmene – taštičky z cestoviny plnené zeleninou alebo mäsom.
  • plov – ryža zmiešaná s mrkvou a hrozienkami, podávaná s hovädzím alebo baraním mäsom.

Peniaze

V Rusku platí ruský rubeľ (RUB), ktorého aktuálny kurz nájdete napríklad na tejto stránke: http://www.xe.com/currency/rub-russian-ruble.

Kvôli prepadu ruského rubľa patrí dnes Rusko k pomerne lacným krajinám. Ak teda rozmýšľate či ísť alebo neísť do Ruska, teraz je rozhodne tá najvhodnejšia chvíľa. Ceny sú momentálne o polovicu lacnejšie, a teda aj služby. Moskva a Petrohrad sú najdrahšími mestami v Rusku, ale mimo týchto miest sú ceny výrazne nižšie, ak nerátame odľahlé časti ako Čukotka, Kamčatka a Magadan. Vo veľkých mestách fungujú bankomaty a keď idete mimo miest, majte vymenený dostatok peňazí na ruské ruble.

Víza

Občania Slovenskej republiky potrebujú na návštevu Ruska víza, o ktoré môžu požiadať v Bratislave na Veľvyslanectve Ruskej federácie – http://slovakia.mid.ru/sk/web/svk/. V súčasnosti si musíte rezervovať termín osobnej návštevy na účely spracovania vašej žiadosti a odovzdania potrebných dokumentov. Máte dve možnosti. Buď pôjdete cez

Konzulárne oddelenie Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike, ktoré má však v zásade veľmi málo voľných termínov a musíte sa objednať vo väčšom predstihu, alebo to skúsite cez
Ruské vízové centrum v Bratislave na Klemensovej ulici 2A, ktoré si za vízový proces síce vyberá servisný poplatok 25 EUR, ale má viac termínov a je to teda rýchlejšie.
Podrobné informácie o ruských vízach získate tu: http://www.slovakia-vhs.com/main.php?id=general-information&lang=sk.

V Rusku stále platí prihlasovacia povinnosť, ktorú za vás vybaví hotel za povinný poplatok, ktorý je niekedy už zahrnutý v cene hotela či hostela.

 

 

 Zdroj : http://travelistan.sk
Travelistan - cestovateľský portál

Zverejnil

Jojo

Zhruba desať rokov sa venujem fotografii a posledné dva roky aj kamere. Fotografie mojej tvorby nájdete na mojej stránke www.jojosamek.com. Fotografia je môj život a priviedla ma k tomuto nádhernému projektu.

Zanechať komentár